A hallásfejlesztésről Mi a legjobb módszer? Hogyan álljunk neki? Mennyire fontos ez nekünk?
A cikkben saját tapasztalataimról írok, és adok tanácsokat az igazán jó relatív-hallás eléréséhez.
Miért érdemes foglalkozni a hallásfejlesztéssel?
Hogy volt ez, amikor még nem volt net?
Az előnyökről és az eredményekről...
Pedig az internet korában elérhető lett néhány nagyon klassz segítség: különféle hallásfejlesztő programok, ahol skálák, hangközök, akkordok és sok egyéb más felismerését és összehasonlítását gyakorolhatjuk; ellenőrzésre szintén kiválók a midi-alapú szoftverek, amik lekottázzák (letabozzák) nekünk kedvenc dalainkat, sőt vissza is játsszák, akár külön hangszerekre bontva, amilyen tempóban csak akarjuk (bár ezek között elég sok hibás, vigyázzunk velük!); és már a médialejátszók alapvető részei a hangsebesség lelassítását lehetővé tevő plug-in-ek is.
Ezért aztán -látszólag- feleslegessé válik pl. hallásból leszedni egy-egy dalt.. Egyrészt sokkal nehezebb is (főleg elsőre), másrészt jóval több időt vesz el. Ki bíbelődne ilyesmivel, ha nem muszáj? Nem beszélve arról, hogy ma már bárminek elérhetjük a kottáját egy pár kattintással..
A háttér-előnyöknek csak évek múltán kerültem tudatába: zenehallgatás közben gyorsabban jegyeztem meg motívumokat, és tudtam beépíteni saját játékomba; "értve" hallottam a zenét, vagyis pontosan tudtam, mi miért és hogyan történik; mindig újabb és újabb ötleteket, inspirációkat kaptam, nem voltak megrekedések, beleunások; tecnikai téren is sokkal pontosabban tudtam begyakorolni, vagy épp kidolgozni egy-egy részt; hangképzési technikáim nagymértékű fejlődése is ennek köszönhető; a saját zenék írásánál azonnal át tudtam vinni az a fejemben felbukkanó ötleteket gitárra, ill. sokkal színesebb megoldásokat tudtam spontán megvalósítani, mint valaha is gondoltam volna.
Összegezve: a legcélravezetőbb, és egyben legeredményesebb és legátfogóbb hallásfejlesztési metódus: minél több és többfajta zene, téma, motívum hallás utáni leszedése. Minden más csak alacsonyabb színvonalú eredményt hozhat. A hallásfejlesztő programok nagyon jók, és hasznosak (a modern technika előnyeit abszolút érdemes tehát kihasználni) - kiegészítésnek. Viszont nagyon izoláltan és elszeparáltan "dolgoznak", messze vannak az élő zene dinamikusságától, hangsúlyozásaitól, stb. A témák lelassítása szintén hasznos néha - de megéri küzdeni nehezebb részekkel is, valós tempóban.
Akinek komolyabb tervei vannak a zenéléssel, netán célja saját számok írása is, annak mindenképpen szükséges elem a (relatív-)hallás fejlesztése - főleg haladó szinten. Fontosabb még a zeneelmélet ismereténél is.
➠ További ötletelések a zenei hallásfejlesztésről egy újabb cikkben