Zene és önismeret Hogyan segíthet a zenélés az önismeretben? Miért olyan hatásos eszköz a művészet?
Ebben a vázlatos írásban szó esik egy olyan útról, ami önmagunk mélyebb rétegei felé hatol...
Forma és tartalom
Mi vár az út végén...?
Ettől függetlenül az önismeret nem kíván feltétlenül ilyen direkt eszközöket. Vannak közvetett utak is, amelyek ugyanolyan hatékonyak, sőt, jóval tapasztalatibbak, mint a fent említett technikák. Ilyen pl. a művészet.
A művészet nagyjából egykorú az emberiséggel. Az igény, hogy önmagunkat felfedezzük és kifejezzük, egy belénk kódolt program. A művészetben való elmélyülés analogikusan az önmagunkba mélyedésnek felel meg. Mondhatni, a kettő ugyanaz, s együtt történik - amihez a művészeti forma egy remek eszköz.
Van, hogy ezt a formai-művészi nyelvet bámulatos szintekre emelik, az emberi képességeket helyezik előtérbe - s így (még relatív ösztönössége ellenére is) kevés a tartalmi hatás. Ennek is helye van ("az agy zenéi"), bár ilyen esetben a zene nem válik automatikusan önismereti úttá.
A fenti aspektus hamarosan tartalmi részekkel egészülhet ki, ami folyamatosan mélyülhet. Itt az intellektus már háttérbe szorul, helyét valami megfoghatatlanabb veszi át: az inspiráció, az átélés, az intuíció, a kreativitás, stb. A művészeti tartalom dimenziója az érzelem, munkája egyre kevésbé kontrollált.
A tartalmi szféra újabb önismereti rétegeket tudatosít: finomabb érzelmeket, hangulatokat fed fel, vagy alakít ki bennünk. Néha olyan dolgokat is felszínre hoz, amik a tudatküszöb alatt szunnyadtak elfedve. Utóbbiak lehetnek kifejezetten örömteliek - de akár félelmetesek vagy taszítóak is. A tartalmi szint mindig hordoz magában drámaiságot, hatása felkavaró lehet az érett befogadó számára (is). Viszont az önismeret erről szól: minden, ami vagyok, vagy ami bennem van, azzal őszintén szembenézni, megismerni és elfogadni.
Ahogy mélyül a tartalmi dimenzió, különféle tulajdonságaink, érzelmeink, hangulataink egyre megfoghatatlanabbakká válnak. Egy-egy kifejezés rájuk aggatása már közel sem fejezi ki teljességüket és sokrétűségüket. Nézőpontiságuk eltűnik. Mintha kezdenének egymásba olvadni, eggyé válni. Az "önmagunk", amit a művészettel, mint eszközzel és úttal mélyebben megismertünk, kezd transzparenssé válni.
A zene a forma szintjén eszköz. A tartalom szintjén út és eszköz egyszerre - és végül "kijárat". A fejlődés, a szándék, a stílus: forma; a belső küzdelem, az elengedés, a felismerés: tartalom.
Ami ezen túl van, oda a művészet már nem érhet el. Ott a művészet már nem létezik, s a személy is feloldódott. Az "önismeret" oda vezet, ami ezután is fennmarad, s ami mindig is voltunk. Az önismerettel így valójában azt ismertük fel, ill. azt (az illúziót és külső burkot) hárítottuk el, amik nem vagyunk. És ami marad, az a valódi.