Tanácsok kezdőknek Vajon nekem is menne-e? Egyáltalán hogyan induljak neki? Miket kellene tudnom?
A cikkben a gitározás gondolatával kacérkodóknak próbálok segítséget és bátorítást nyújtani.
És mi a helyzet a tehetséggel?
Létezik olyan, hogy "már túl késő"?
Milyen gitárt vegyek?
Hogyan gyakoroljak jól?
A zenélés nem a teljesítményről szól
Mindenki a saját világában, a saját szintjén tehetséges. Aki le tud fogni szépen egy akkordot, és annak örülni tud, máris tehetség. És elsősorban élmény. A zenélésben az a jó, hogy nem kell rohanni sehová. Nem késünk le semmiről. Nincs egy általános mérce, amit meg kell ütni. A zenélés teljesen szubjektív, és mindenkiben teljesen más ütemű, egyéni és a különböző területek különféle-képpen mélyülnek el, ivódnak be. Ezért lehetséges annyiféle zene, stílus, hozzáállás.
A fiatal kor lendülete, lelkesedése már magában egy jó kiindulópont. Ami esetükben fejlesztendő, az a kitartás, és a türelem. A zenetanuláshoz sosincs késő! Ha valaki amitt aggódik, hogy felnőtt fejjel már lekésett róla, az gondoljon arra, hogy felnőtt fejjel sokkal hatásosabban átláthatók folyamatok, megérthetők bizonyos metódusok, amik nem hogy nehezítik, hanem segítik a tanulás folyamatát. A zenélés a logikára épül - és minél érettebb valaki, annál inkább fejlett ez a készsége.
Jómagam elektromoson kezdtem, ezért nem osztom azt a nézetet, hogy 'mindenképp akusztikuson kell kezdeni'. Villanygitáron nem olyan kemények a húrok, mint a fémen, bár nehézsége, hogy zajosabb, nehezebb tisztán megszólaltatni (bár a helyes technikákkal már az elején beállítható a dolog). Hátránya talán, hogy nem erősödik olyan hamar a kéz, mint az akusztikuson; ill. a dinamikákat is nehezebb az elején kihozni. Az erősítő és a kábel is plusz pénz..
És persze függ attól, ki milyen zenét szeretne játszani, ill. mik a célok. Akusztikuson nem szól olyan jól a metál, elektromoson nem lehet az erkély alatt szerenádozni (hacsak nincs kéznél egy erősítő is..) :)
Különféle "csoda-módszerekre" ne fecséreljük az időnket, ezek annyira hatásosak a gitártanulásban is, mint bármi másban ;) A vonzó reklámszövegek csalókák - a helyes, bevált módszerekkel (mint amilyen a kitartás és a gyakorlás) viszont nem foghatunk mellé. Ne féljünk egy kis energiát fektetni valamibe, ami fontos számunkra!
Nagy titkok, forradalmi újítások (amelyek 10 perc alatt kiváltanak 3 heti gyakorlást), általános formulák sincsenek; irányok és lehetőségek vannak, és egyéniségek: nincs két egyforma ember, ill. egyforma út. Az útnak viszont minden lépcsőfoka izgalmas, ha valóban érdekel a gitározás világa.
A jó gyakorlás a legfontosabb. Húsz percnyi helyes gyakorlásnak eredménye van, és valóban támogatja a fejlődést. A többi lehet a játék-része, a repertoár átjátszása, az élmény-zenélés. A koncentráció és a következetesség a gyakorlás fontos eleme. A kitartás úgyszintén. Figyelni a kéztartásokra, pengetés-rendre, a szinkronra - mind-mind nagyon lényegesek, de azért munkásak is. Aki nem akar később akadályokat, hibákat, figyelmesen dolgozik az alapokon, megfogadva a tanító tanácsait, bízva tapasztalatában és segítségében.